Esiet sveicināti jaunajā Koka Rīgas mājaslapā!

Vēsture


1911. gada attēls no A. Caunes kolekcijas.

Par projektu

Kopš 2021. gada maija Krāsotāju ielā 12 darbojas Rīgas domes Īpašuma departamenta Būvju sakārtošanas pārvaldes Klientu atbalsta nodaļa, attīstot savulaik Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta un Rīgas Austrumu izpilddirekcijas īstenotā projekta "Grīziņkalna kultūrvēsturiskā mantojuma tūrisma potenciāla stiprināšana" ietvaros tapušā Koka ēku renovācijas centra "Koka Rīga" darbību.

Par ēku

Ēku Krāsotāju ielā 12 uzbūvēja Jānis Krēsliņš (Johan Kresling) 1876. gadā pēc arhitekta H. Geigenmillera projekta.

Iepazīsti pilsētu un tās apkārtni Eiropas reģionālās
attīstības fonds Rīģas austumu izpilddirekcija Koka ēku
renovācijas centrs “Koka Rīga” avoti

1873. gadā gruntsgabala īpašnieks Gustavs Pakkuls pasūtīja arhitektam Fridriham Jelejam projektu vienstāvu koka dzīvojamai ēkai pagalma dziļumā.

Projektu apstiprināja 1873. gada 19. janvārī.

Tā bija primitīva celtne - prototips visām pārējām Krāsotāju ielas 1870. gadu sākuma celtām būvēm. Dzīvokļos bija divas istabas ar kopēju ieejas mezglu caur virtuvi, kurā izvietotie divi pavardi bija savienoti ar istabu krāsnīm. Ēku nojauca 1895. gadā.

1873. gada situācijas plānā Lienes, un arī Krāsotāju iela vēl bija atzīmētas kā projektējamās ielas.

1876. gadā Krāsotājs (Maler) Johanns Kreslings pasūtīja projektu arhitektam Heinriham Geigenmīleram divstāvu koka dzīvojamai ēkai un vienstāvu koka šķūnim ar veikala telpām un ateju četrām vietām.

Projektu apstiprināja 1876. gada 28. oktobrī. Namu uzcēla ar slīpu fasādi Lienes un Krāsotāju ielu stūrī. Tajā bija astoņi vienistabas dzīvokļi - viens bija paredzēts veikalam ar ieeju no stūra, pirmā stāva dzīvokļiem katram atsevišķa ieeja no pagalma.

Otrā stāva galerijas tipa dzīvokļos ieeja no pagalma piebūves kāpnēm. Ēka unikāla ar to, ka ir vienīgā 1870. gadu būve, kas samērā labi saglabājusies un šodien ir vecākā ēka Krāsotāju ielā.